BARCELONA


Często wydaje mi się, że jestem typowym człowiekiem północy. Kocham się zamknąć w mieszkaniu z kocem, bo zimno. Trochę nieufnie podchodzę do nowych osób w moim otoczeniu. Jednak po ciągłych mrozach od co najmniej dwóch miesięcy, mam dość. Zabieram Was do cudownej Barcelony.

Wiąże się z nią tak dużo wspomnień, że trudno zacząć w jakikolwiek ułożony sposób. Jednak zaczniemy najprościej. Na Placa Cataluna, skąd kierujemy się w dół La Ramblą. Barcelona nie jest dużym miastem, jednak tłum turystów, wielu kultur, wielu języków, uśmiechów, krzyków sprawia, że czujemy się jak w najbardziej zatłoczonym miejscu na ziemi. Nie mamy nawet ochoty dojść do Casa Batllo, które jest dwa kroki od nas, tylko skręcić dwie uliczki w bok, by znaleźć się w innym świecie.

Dzielnica gotycka, która nas otacza, umie pochłonąć. Katedry, kościoły, klimatyczne kamienice, ciemne zaułki, nasłonecznione place, z palmami, wystawami z własnym rękodziełem, upchnięte pod dachem małe pizzerie. Bary, w których można spokojnie odpocząć, sangria. I muzeum Piccassa, którego niektóre grafiki tak bardzo przypominają mi o moim ukochanym Schiele.


W takiej Barcelonie mogłabym spędzić lata. Jednak te najpopularniejsze miejsca czekają wciąż. Sagrada Familia, pod którą zawsze jest tłum turystów, robi wrażenie za każdym razem. Casa Mila, którą fajnie obejrzeć z zewnątrz, jednak środek jest horrendalnie drogi i odstrasza. Barceloneta byłaby teraz spełnieniem moich marzeń, chociaż to przecież jedna z tych gorszych plaż na wybrzeżu, pełna turystów, śmieci i hałasu. Katalończycy na Barcelonete nie jeżdżą. Pfff.

Gdy myślę o Barcelonie, z największym rozrzewnieniem wspominam parki. Labirynty. Park trochę oddalony od centrum, moje zdecydowanie ukochane miejsce, w którym można się ukryć, pobłądzić, odpocząć, poczuć, że się oddycha. Jakby się weszło do krainy czarów.

W sumie, w Barcelonie nie ma dużo do zwiedzania, chociaż kilka ważnych punktów się tu nie zmieściło. Jednak atmosfera, imprezy, wieczorne rozmowy i spacery, nowi ludzie, tak dużo bardziej otwarci, trochę egzotyki, muzyki i katalońskie jedzenie, to tak bardzo uzależnia. A ja właśnie zaczynam czytać „Miasto cudów” Mendozy, o początkach Barcelony i mam nadzieję, że reszta tej zimy nie będzie taka straszna.

AUTOPORTRET


Herbata z  imbirem i miodem to ostatnio moja miłość. Trzyma mnie przy życiu, jak i spokojne teksty, na blogach, w książkach. Nie potrzebuje głośnych tłumów, wystarczają mi poduszki.

I powoli zaczynam się zastanawiać, jak to się dzieje. Nie chce mi się pisać, nie chce mi się malować, nie chce mi się widzieć innych ludzi. W którymś odcinku Gilmore Girls Rory zostaje sama na cały weekend. Nie chce się spotkać ze swoim chłopakiem, urządzić hucznej imprezy, po prostu marzy, żeby zrobić po swojemu pranie i zamówić ulubione jedzenie. Ja poszłam gdzieś krok dalej, gdzie to zaczyna uwierać, a jednocześnie nie obchodzi mnie to wcale. Jakby przestało mi się nagle chcieć.

Wszystkiego.

Więc gdy wykrzeszę z siebie resztkę sił, próbuje coś nowego. Zdjęcia, sporty, inne książki.
Tak trafiłam na „Wróć, jeśli pamiętasz”. To nie jest jakaś specjalna książka. Tonie w morzu innych, krótka, prosta, banalna. Historia jest kontynuacją tragicznych i wzruszających wydarzeń pierwszej części, do których mnie nawet nie ciągnie. Jednak ta książka urzekła mnie jednym – ma w sobie tak duży spokój. Chociaż główny bohater ma depresję, cały czas przeżywa rozstanie,  a dziewczyna pojawia się i znika, to nie wiem jak to się stało, że ta książka mnie uspokoiła.

Powoli. Małe kroki, nawet nie każdego dnia. Nie planuje tak jak kiedyś.  Nie mam rozpisek, tabelek, staram się sobie nie wyrzucać, że strony z kolejnymi datami zostają puste. Bardzo dużo śpię.
I od nowa próbuje wszystko układać, w całkowicie innym miejscu. W inny sposób.