Co czytali Borejkowie?

Uwielbiam ludzi czytających w książkach! Tacy bohaterowie zaraz wydają się sympatyczniejsi, bardziej interesujący, warci uwagi. Od razu też chciałoby się im zajrzeć przez ramię, zobaczyć co dokładnie ich zachwyciło, sprawiło, że się śmieją, co ich inspiruje.
Nie kochałabym aż tak bardzo Alaski, gdyby nie jej Vonnegut i Biblioteka Życia. Juliet, Emma, one nigdy by nie miały takie uroku, gdyby nie zajmowały się pisaniem. 
Jednak gdy myślę o książkach w książkach zawsze na pierwszym miejscy są Borejkowie. To ich dom był wypełniony książkami, to oni czytali na każdej stronie, książki pożyczali, kupowali i prezentowali. 


Czytałam Jeżycjadę wiele razy i to właśnie jej lektura sprawiła, że potem zaczęłam szukać książek, które czytają moi ulubieni bohaterowie. Czasem te tytuły notowałam, czasem tylko zapamiętywałam. Jednak przyszedł czas, by wszystko zebrać w jednym miejscu.

Czytelniczki i Czytelnicy, inspirująca lista książek czytanych przez bohaterów Jeżycjady:

 1. "Ziele na kraterze" M.Wańkowicz
 2. "Odcięta ręka" B. Cendrars
 3. "Dzień tryfidów" J.Wyndham
 4. "Królowa Margot" A.Dumas
 5. "Feynmana wykłady z fizyki"
 6. "Polski młyn" Tischner
 7. "Minuta mądrości" A.de Mello
 8. "Kobiety w czasach katedr" R.Pernoud
 9. "Krystyna, córka Lavransa" S.Undset
 10. "Kubuś Fatalista i jego pan" D.Diderot
 11. "Hamlet" W.Szekspir
 12. "Sen nocy letniej" W.Szekspir
 13. "Fizjognomika" Arystoteles
 14. "Pożegnanie z Afryką" K.Blixen
 15. "Słoneczko" M. Buyno-Arctowa
 16. "Alicja w Krainie Czarów" L.Carroll
 17. "Pies Baskervillów" A.Conan-Doyle
 18. "Makbet" W.Szekspir
 19. "Nasza pani radosna" W.Zambrzycki
 20. "Witajcie w małpiarni" K.Vonnegut
 21. "Małe kobietki" L.M. Alcott
 22. "Emma" J.Austen
 23. "Robin Hood" (ale który? Chyba Wesołe przygody, chociaż pewna nie jestem)
 24. "Dziwne losy Jane Eyre"C.Bronte
 25. "Emilka" L. M. Montgomery
 26. "Rozmyślania" M.Aureliusz
 27. "Gorączka romantyczna" M.Janion (chyba najbardziej interesująca, w końcu Nutria określała ją jako ukochaną lekturą podróżną, a ja jej jeszcze nie czytałam!)
 28. "Miasteczko Middlemarch" G.Eliott
 29. "Wichrowe Wzgórza" E.Bronte
 30. "Krótka historia teatru polskiego" Z.Raszewski
 31. "Mitologia" J.Parandowski
 32. "Myśli" Seneka
 33. "Utwory zebrane" K.Wierzyński
 34. "Róża wiatrów" K.Wierzyński
 35. "Lekcje literatury" S.Falkowski
 36. "O krasnoludkach i sierotce Marysi" M.Konopnicka


Oczywiście, ta lista to taki skrót, przeszukałam jedynie Szóstą klepkę i zaczęłam Pulpecję, jednak taki reaserch zajmuje strasznie dużo czasu, bo nim się człowiek obejrzy, czyta powieść od początku. Dlatego zdecydowałam się jedynie zaufać własnej pamięci oraz notatkom czynionym w zeszycie kilka lat temu. I tak powstała lista. Słowem, gdyby ktoś jeszcze pamiętał o jakiejś książce czytanej przez Borejków, tudzież ich krewnych i znajomych, czekam na podpowiedzi.


A jacy są wasi ulubieni bohaterowie czytający książki?

PS. grafiki pochodzą ze strony oficjalnej Małgorzaty Musierowicz

38 komentarzy:

 1. Miasteczko Middelmarch na pewno.

  wiesz co chyba musze sobie powtórzyć Jeżycjadę bo nie pamiętam kto i kiedy czytał te ksiażki.
  Feynmana przypisałabym Żaczkowi i kto i kiedy "Ziele na kraterze:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żaczek Feynmana miał w małym paluszku, ale Hajduk podczytywał.
   Wańkowiczem zachwycał się na pewno Dziadek w "Szóstej klepce" chociaż wydaje mi się, że potem też się przewijała ta książka. W "Imieninach" może?

   Miasteczko zaraz dopiszę, dzięki :)

   Usuń
  2. Kto nie kocha Feynmana <3
   Były :Wichrowe wzgórza" i seria o braciszku Cadfael.
   Sherlockiem zaczytywał się Ignaś i "Sprawą szkarłatnego pocałunku. Jeszcze z Sherlocka na pewno był Pies Baskervilów. Gabrysia czytała coś o magicznych czy mistycznych drzewach w UK w oryginale.

   Nie sądzisz, że to niefajnie ze strony Musierowicz że są tylko zagraniczne powieści - no prawie- a polskiej literatury jak na lekarstwo?

   Usuń
  3. Ja jeszcze nie znam, więc proszę mi tu z serduszkami nie wyskakiwać, bo nie ma szans, bym w tym miesiącu zdobyła i jeszcze w ostatnim roku kiedy fizyka jest obowiązkowa, pokochała go! :p (btw, zaczynać lepiej od "Pan raczy żartować..." czy od wykładów? Tę pierwszą traktowałabym jako takie wprowadzenie, tylko nie wiem, czy potrzebne...)

   Serię o braciszku pamiętam, jednak nie brałam takich niesprecyzowanych książek pod uwagę przy tworzeniu listy. Było też przecież, że w Noelce czytał sobie Ignacy tomik Szymborskiej, Mila z likwidowanej biblioteki przyniosła Żeromskiego, Sienkiewicza i Rodziewiczównę, a Tygrysek miał "fazę" na Grahama, jednak jako, że jakiś konkretnych tytułów nie było, nie rozpisywałam się. Za dużo tego by było.
   Za WW dzięki, Pies był. ;)

   Przyznam, że nie zwróciłam na to wcześniej uwagi. Wydaje mi się, że raczej poza takimi perełkami jak Zambrzycki, to w większości jest typowa klasyka w której zaczytują się Borejkowie. Może to dlatego? A w gwoli ścisłości polska klasyka też tam przemyka, najwięcej chyba w Kalamburce.
   Nie pamiętam też, jak jest w najnowszych tomach, które znam najmniej. Tam chyba jest więcej polskich książek.

   Usuń
  4. Właśnie nie.... a Sienkiewicz, Dąbrowska, Orzeszkowa... jakby passe.

   Pan raczy żartować to książka zabawna i ciekawa biografia. Wykłady są do smakowania. A Feynman to moja miłość, szkoda, że denat ;)

   Usuń
  5. Żaczek kochał Feymanna i Hajduk zresztą też. :)

   Usuń
  6. Kasiu, tak jak mówiłam, nie rzuciło mi się to w oczy. Może to przez Frywolitki? Albo moje frywolne podejście? Wydaje mi się jednak, że jej dość dużo Mickiewicza w ostatnich tomach, a właśnie Orzeszkowa niezmiennie kojarzy mi się z Borejkami. Gdzieś około 10 tomu musiała się pojawić.

   Feynman, idę szukać jednego i drugiego na raz :D

   Usuń
 2. ,,Dziwne losy Jane Eyre" były chyba w ,,Idzie Sierpniowej", co nie? ;) A ,,Hamlet" to oczywiście w tomie o Anieli Kowalik. Fajny pomysł na post. Akurat Borejkowie czytają klasykę, więc jakby się uprzeć to można by z tych pozycji ułożyć osobną listę MUST READ. :) Aż jestem ciekawa, co będą czytać we ,,Wnuczce do orzechów".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak i tak. Bardzo charakterystyczne książki dla tych części ;)
   Też czekam na inspiracje z Wnuczki, chociaż najpierw muszę sobie przypomnieć, co oni tam w McDusi i Sprężynie czytali, kompletnie nie pamiętam...

   Usuń
 3. Bardzo fajna ta Twoja lista :) Mnie, gdy zobaczyłam tytuł posta, od razu na myśl przyszły "Dziwne losy Jane Eyre" i "Krystyna, córka Lavransa". Poza tym nic konkretnego nie pamiętam, więc i nic nie dorzucę. Ale aż zachciało się wrócić do Jeżycjady! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję ;)
   Przyznam, że mi również właśnie te dwie (plus może jeszcze "Pożegnanie z Afryką") książki kojarzą się z Jeżycjadą. Wracanie się zaleca, chociaż strasznie niebezpieczne, bo ja tylko chciałam sprawdzić tytuł, a jak zaczęłam czytać, to prawie o całej liście zapomniałam. :)

   Usuń
 4. Dziękuję Mery za ten wpis. Lenistwo spowodowało, że nie wypisałam wszystkich książek czytanych w Jeżycjadzie. A chciałam je mieć wszystkie w jednym miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł z tą listą. Jak spojrzałam na pozycje w niej umieszczone to w sumie niewiele z nich czytałam. Czas to nadrobić! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe, co będą we "Wnuczce..." czytać, he, he...
  A pan Żaba z "Wszystkie boże dzieci tańczą" o "Annie Kareninie" (Tołstoj) i Dostojewskim ("Białe noce") wspomina ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie, Murakami też strasznie dużo nawiązuje. I chyba przede wszystkim do rosyjskich klasyków (w trylogii Czechowa trochę jest). :)

   Usuń
 7. Ale świetna lista - zawsze chciałam taką zrobić ale za dużo we mnie leniuszka :C
  Mi najbardziej z całej Jeżycjady utkwiła Nutria, która czytała Jane Eyre do późnej nocy i ja właśnie wtedy usłyszałam o niej po raz pierwszy, poczym przeczesałam cały internet na jej temat i tak odnalazłam twórczość Bronte ^^ tylko wciąż jej jeszcze nie przeczytałam, wstyd mi bardzo :C

  I tak, ja też kocham Alaskę najbardziej za to, że miała Bibliotekę Życia <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahahahah, nie żeby coś, ale to Ida czytała Jane Eyre przez całą noc :D

   kochamkochamkocham Jeżycjadę♥ do listy można dodać jeszcze Mitologię Parandowskiego, bo Ignaś ją czytał czekając na Dianę :)

   Usuń
  2. chodzilo mi oczywiście o Idusię, ale gapa ze mnie największa i napisałam o Nutrii :C dzięki Emcia, że czuwasz :*

   Usuń
  3. Karolko, miałam identycznie! Pamiętam też, że chwilę po tym, jak przeczytałam Idusię, "Jane Eyre" sprzedawali w Biedronce. I oczywiście od razu kupiłam i przeczytałam ;)

   @Ema, dzięki za Parandowskiego :)

   Usuń
  4. O, ja miałam tak samo z "Jane Eyre" <3 I przeczytałam całkiem niedawno :)
   I przewspaniała lista, takie lubię. Bardzo <3

   Usuń
 8. Właśnie zaczynam cykl od początku i ten Feymman mi się przypomniał. :) A "Hamleta" też kojarzę z "Kłamczuchy". :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam bohaterów książek, którzy sami są czytelnikami! Borejków też uwielbiam i jako miłośniczka wszelkiego rodzaju list chętnie sięgnę po Jeżycjadę i sama zrobię listę tego co czytali Borejkowie. Czuję, że będzie ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oooo, to jeśli będziesz sięgać po Jeżycjadę, to czekam już na taką kompletną listę. Bo ja na razie zebrałam to, co pamiętałam, a takie zapisywanie na bieżąco na pewno przyniesie lepsze rezultaty :)

   Usuń
 10. Świetny pomysł! Ja pamiętam jedynie Idę, która zamiast spać, czytała "Dziwne losy Jane Eyre" i była zakochana po uszy w Rochesterze! ;) Borejkowie najlepsi!
  J.

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie mi się przypomniało, jakiego to świetnego Robin Hood'a (Robina Hood'a?) czytałam kiedyś...
  Bardzo lubię, kiedy moi bohaterowie czytają/piszą książki :) I prowadzą z innymi rozmowy na ich temat. Ale nie wpadłam na to, żeby zrobić listę książek czytanych przez moich bohaterów

  OdpowiedzUsuń
 12. Rety Mery! Genialny pomysł! Uwielbiam Jeżycjadę jak i bohaterów, którzy czytają książki :) I dzięki za przypomnienie o tej serii. Czas nadrobić resztę tomów. Zatrzymałam się na 5 :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chmurko, to masz okazję uzupełnić listę! Nic, tylko się cieszyć ;)

   Usuń
 13. Jeszcze Gabrysine "Myśli" Seneki, które Laura zabrała do Torunia :)

  OdpowiedzUsuń
 14. W "McDusi" Magda przekazuje kilku osobom rzeczy, które zostawił dla nich Profesor Dmuchawiec. Gaba dostaje "Utwory zebrane" Kazimierza Wierzyńskiego, którymi ogromnie się zachwyca (nic dziwnego - jest to wydanie z 1939 roku), a Nutria inny jego tomik - "Różę wiatrów". Dla Genowefy Bombke są wiersze Norwida (ale chyba nie jest podane jaki to tom), na co Ignaś wspomina o czytanych "Lekcjach literatury" Falkowskiego.
  Jeżeli chodzi o McDusię, to uwielbiała książeczkę "O krasnoludkach i sierotce Marysi". :)
  Serdecznie pozdrawiam!
  Nutka :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Też lubię, kiedy bohaterowie czytają, bo potrafią zainspirować mnie i zachęcić do sięgnięcia po daną pozycję. :) Z tytułami nie pomogę Ci, ponieważ Jeżycjadę czytałam dawno temu, a i to tylko kilka części, ale... mimo tego, że w sumie już ze mnie "stara krowa", to skoro mam za sobą praktycznie całą "Serię Miętową" Ewy Nowak, to dlaczego miałabym nie sięgnąć znowu po "Jeżycjadę"? A co mi tam. Zachęciłaś mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się cieszę, bo warto! Bez względu na wiek. :)

   Usuń
 16. Nie pamiętam:/ A przeszukać/przeczytać ponownie książek na razie nie mogę, bo na własność posiadam tylko "Szóstą klepkę", którą już sprawdziłaś. W każdym razie mam nadzieję, że lista będzie systematycznie uzupełniana. Bo to świetny pomysł;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama sobie co jakiś czas wracam do Jeżycjady, więc na pewno zwrócę tym razem większą uwagę. Chociaż nie wiem, czy będzie to konieczne, bo jak widać po komentarzach, lista rozrasta się z dnia na dzień :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 17. Och! No właśnie, Borejkowie! To dzięki nim poznałam m.in. Dziwne losy Jane Eyre i Wichrowe Wzgórza! Scena z Idą, która całą noc czyta jak szalona o Rochesterze, a potem nie ma co jeść jest niezapomniana. Aż się łezka nostalgicznie kręci, jak się Jeżycjadę pochłaniało w nastolęctwie. Dzięki za przypomnienie - i to naprawdę świetny pomysł, żeby zrobić taką listę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Hazel Grace i Augustus Waters, Augustus Waters i Hazel Grace:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ale świetny pomysł! Gdyby objąć tym samym całą serię to by dopiero było coś! Można by z tego zrobić wyzwanie, taki odpowiednik Rory Gilmore Reading Challenge :).

  OdpowiedzUsuń