"Mowa trawa" M.Rosłoń


Chyba każdy wie,  że jestem równie mocno co od książek uzależniona od kibicowania. Oglądam wszystko. Od sportów zimowych po lekkoatletykę. Oczywiście największym sentymentem darzę siatkówkę. Nie o niej jednak będzie dziś mowa, a o najpopularniejszym sporcie świata – futbolu.

Marcin Rosłoń, były zawodowy piłkarz pierwszoligowy, w 2006 roku z Legią Warszawa zdobył tytuł Mistrza Polski. Od 2000 roku związany z CANAL+ jako komentator sportowy. Jego domeną są ligi polska i angielska. Gospodarz programu 1 na 1, w którym rozmawia z postaciami polskiego futbolu, wybierając niekonwencjonalne miejsca spotkań i zadając niestandardowe pytania.*

Ten właśnie pan (do którego mam nota bene wielki szacunek i sympatię) otworzył nam, zwykłym śmiertelnikom, drzwi to szatni.  Tam panują całkowicie inne zasady niż byśmy się tego mogli spodziewać. Tam odprawiane są wszystkie rytuały. Tam każdy nawet niepozorny człowiek jest ważny. 

Książka pisana jest w formie typowego słownika, jednak sposób w jaki pan Marcin wyjaśnia nam poszczególne terminy diametralnie różni się od tego do którego przyzwyczaiły nas popularne encyklopedie. Jest o wiele lżejszy, zabawniejszy, bardziej zrozumiały, ciekawszy. Poza tym porusza interesujące zagadnienia. Co może znaczyć na przykład dwójka i czwórka? A kosa i bałwanek? Autor obrazowo nam wszystko opisuje wplatając w to porównania do różnych piłkarzy, własnych wspomnień.

Te porównania wpływały przyznam bardzo intensywnie na moja wyobraźnię. Szczególnie, że autor nie wymieniał tylko współczesnych, znanych piłkarzy jak Leo Messi. Znalazło się tam również miejsce dla Jerzego Kraska, Macieja Murawskiego i mojego ukochanego Pele. I wtedy w ruch poszły wspomnienia. A pamiętasz ten mecz z finału LM w 2008? No pamiętam. A ten półfinał MŚ z 2002? Gorzej, trzeba by sobie przypomnieć daną akcję… I tak siedziałam, oglądałam, przeżywałam na nowo, czytałam, popijałam herbatkę. Żyć nie umierać.

Nie wypada tu nie wspomnieć o świetnych ilustracjach Andrzeja Jankowskiego. Andy wykonał kawał dobrej roboty…

„Mowa trawa” to nie tylko gratka dla każdego piłkarskiego kibica, ale również dla ciekawego nowych doznań czytelnika. Pan Marcin stworzył bardzo dobrą książkę, którą się pochłania, spędzając mile swój czas.
Książka jest również świetnym prezentem. Mój brat już podebrał egzemplarz i sam podczytuje.

I teraz najważniejsze do autora: ja też grałam w kwadraty. Zapewniam panie Marcinie, że ta gra nie wyginęła, jest również popularna jak kiedyś:) 

*okładka

"Mowa trawa", Marcin Rosłoń, wyd.Bukowy Las, ocena: 4,5/6
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania dziękuję wydawnictwu Bukowy Las.

25 komentarzy:

 1. Nie moje klimaty, że tak powiem.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. @Również się zgodzę, jednak braciszkowi powinien przypaśc do gustu:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o piłkę nożną, to odkąd pamiętam zaciekle, z pasją, z oddaniem kibicuję narodowej drużynie Hiszpanii ;) Jednak książka to nie do końca mój klimat. Mimo to recenzja bardzo fajna ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś byłam zapalonym kibicem piłki nożnej i siatkowej. Teraz już mi to minęło, ale ksiązke chętnie poznam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sportu nienawidzę i nie mam o nim pojęcia. O piłce zwłaszcza, więc raczej po tą książeczkę nie sięgnę, niemniej brzmi nawet ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam, że z Ciebie taki kibic.
  Podziwiam, bo sama za sportem nie przepadam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem przekonana, aczkolwiek słyszałam to tej książce

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja raczej nie przeczytam. Moje zainteresowanie sportem można porównać do moich wyczynów w tej dziedzinie jest znikome (co odzwierciedla ocena z wychowania fizycznego), niestety. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. No proszę, a ja nie wiedziałam, że tak lubisz kibicować. :) Ile to się ciekawych rzeczy można dowiedzieć o innych czytając ich recenzje. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie bardziej od futbolu cenię sobie wszelkie sporty przy użyciu rakiety (tudzież paletki): tenis, squash, badminton. I te ekstremalne- chciałabym kiedyś skoczyć na bungee (ale to raczej pozostanie w sferze "kiedy już będę bogata/ kiedy będę miała czas"). Pomimo tego wyobrażam sobie, że "Mowa trawa" byłaby odpowiednim prezentem dla brata, chociaż ten nie przepada za narodowym futbolem (woli hiszpański i angielski). W każdym razie autor wydaje się ciekawy ;).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. książka z pewnością oryginalna, ale chyba nie dla mnie. nie mniej jednak tytuł i okładka są bardzo zachęcające :) o, chociaż nie, wiem, byłaby idealnym prezentem pod choinkę dla mojego chłopaka, on - tak jak i Ty - jest kibicem prawie wszystkich kategorii sportowych :)

  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa pozycja, chętnie zajrzę ;D

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba nie odnalazłabym się w tych klimatach. Nie cierpiałam w-fu. Źle mi się kojarzą szatnie przy sali gimnastycznej. Ale recenzja świetnie napisana!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie interesuję się sportem, ale ta pozycja dla wybranej grupy czytelników może być bardzo ciekawa. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. piłka nie leży w moim kręgu zainteresowania, ale dla samej formy książki chętnie rzucę na nią okiem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie wiem zbyt wiele o piłce i chyba dlatego jest to książka w sam raz dla mnie - przecież w końcu mając 2 braci w domu wypada coś o niej wiedzieć, prawda? :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Piłkę nożną lubię, więc i ten słownik mógłby być bardzo interesującą lekturą ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jakoś nie specjalnie się zainteresowałam. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Sama nie wiem.. Tematyka raczej nie dla mnie i raczej sobie odpuszczę;) Chociaż kto wie,może kiedyś wpadnie mi w ręce i przeczytam;p

  OdpowiedzUsuń
 20. Kwadraty są świetne, to tak na marginesie, ale książka nie przemawia do mnie, może kiedy indziej :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja tam za sportem - szczególnie transmisjami piłki nożnej i Formuły 1 - nie przepadam...

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja tam lubię piłkę nożną i pewnie ten słownik też by mi się spodobał.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie lubię polskich autorów, więc raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Zdecydowanie nie moje klimaty, stronie od wszystkiego, co jest związane ze sportem ;)

  OdpowiedzUsuń