Ulubieni autorzy #1

Oczywiście poznajecie tą panią? (Osobom, które niestety zgubiły tę twarz gdzieś w czeluściach pamięci lub widzą ją po raz pierwszy w życiu, cicho szepczę,  że to Jane Austen).

Autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Mimo że sama wiodła stosunkowo odosobnione życie na prowincji w hrabstwie Hampshire, nie pozbawiło ją to zmysłu obserwacji i nie zubożyło dramaturgii jej utworów. Ich fabuła najczęściej dotyczy zamążpójścia i związanych z tym problemów społecznych (sama Austen nigdy nie wyszła za mąż). Celna obserwacja i żywa prezentacja psychiki kobiet czyni z powieści Austen coś więcej niż romanse. Reputację dobrej pisarki zyskała już za życia - jej powieści chwalił m.in. Walter Scott.

Jak widzicie w opisie powyżej, powieści Austen to nie tylko romanse. To zapowiedź powieści psychologicznej, to cudowny opis dawnych zwyczajów, to wehikuł czasu dzięki któremu sami choć raz możemy znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii.

Perełką w bibliografii autorki jest uwielbiana przez miliony kobiet na świecie "Duma i uprzedzenie". Niestety mężczyźni nawet się bardzo starając nie mają okazji zakochać się tak w tej powieści jak płeć piękna.


Osobiści czytałam tylko trzy powieście tej pani: "Perswazje", "Rozważną i romantyczną" oraz wymienioną wyżej "Dumę i uprzedzenie", jednak już jedna sprawiła, że zakochałam się w nich bezpowrotnie. Teraz na łóżku czeka "Emma"...

Jestem pewna, że i Wy macie ukochane lub znienawidzone książki Jane Austen. Podzielcie się tym. Powiedzcie, które uwielbiacie, które byście polecały, czy któreś raczej lepiej omijać.

Poza tym, Austen to nie tylko książki. Mimo, że czasem tracą trochę w moich oczach, to i tak uwielbiam ekranizacje powieści tej autorki. Nie umiem wybrać którą wersję "Dumy i uprzedzenia" wolę bardziej, "Perswazje" mimo zakończenia troszkę innego niż w książce bardzo lubię. "Rozważna i romantyczna"... ech... nie przepadam za Grantem, ale w najbliższym czasie postaram się obejrzeć. A Wy?

14 komentarzy:

 1. Z powieści Austen czytałam tylko "Dumę i uprzedzenie", która podobała mi się, chociaż ogromnego zachwytu nie wywołała. Mimo tego mam zamiar poznać inne powieści tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja jakoś nie przepadam za twórczością Jane Austen, mimo to, o dziwo wersje filmowe jej powieści bardzo przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wstyd się przyznać, ale nie poznałam do tej pory twórczości pani Austen... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam się teraz publicznie, że nie czytałam nic z twórczości Austen, ale... przeczytałam "Pamiętniki Jane Austen" i zaczarowała mnie ta oryginalna postać, dlatego koniecznie muszę poznać jej prace.
  Zaintrygowałaś mnie tymi obrazkami :).

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja nie przepadam za książkami tej autorki, ale za to bardzo lubię filmy na podstawie jej książek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam książek pani Austen, ale niedługo mam zamiar zabrać się za "Dumę i uprzedzenie" - już nawet wypożyczyłam w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam książek tej autorki, ale może kiedyś...:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem z siebie dumna - kupiłam "Dumę i uprzedzenie" :D Książkę czytałam już wieki temu, ale jakoś nigdy nie było okazji, żeby znaleźć egzemplarz tylko dla siebie i akurat wczoraj się zmobilizowałam :) Jeśli chodzi o książki pani Austen - moją ulubioną jest DiU, bardzo lubię też wspomniane Perswazje... no i kocham serial z Colinem Firth i Jennifer Ehle ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie zauważyłam na LC, że "Duma i uprzedzenie" się u Ciebie pojawiła:)
   Poza tym, kto nie kocha Colina?:)

   Usuń
 9. Oj, nie czytałam żadnej z książek tej pani. Muszę się za nie zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam nic z twórczości tej autorki, ale bardzo chciałabym to zmienić, tylko czasu wciąż brak :( Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja jakoś nie potrafię przekonać się po powieści pani Austen, Duma i uprzedzenie oraz Rozważna i romantyczna mnie nie zachwyciły. Za to Opactwo Northanger podobało mi się ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Duma i uprzedzenie jest świetna! Obecnie czytam "Emmę", a "Opactwo Northranger" czeka na stosiku. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. O matulu, jak ja kocham Jane Austen. Nie wyobrażam sobie życia bez jej twórczości. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń