Opowieść

Nie chcę nic podsumowywać. Dziś po prostu zajrzymy do wielkiego kufra, a ja opowiem wam. Opowiem wam, dlaczego warto było dać szansę 2013 pod względem kulturalnym?

Dla Tove Jansson, która wprowadziła mnie w świat  prawdziwy, głęboko we mnie ukryty. Jednocześnie to ona pokazała światła i cienie ludzkie, spojrzała smutnym okiem, bez oceniania. Po prostu, najpiękniejsza Zimowa Dama. I dla tej opowieści, która mnie pozbawiła słów opisanej w"Dolinie Muminków w listopadzie" i "Zimie Muminków".

Dla pierwszych kroków postawionych w Śródziemiu, dla spotkań z elfami, hobbitami, krasnoludami, entami. Dla niezapomnianych opowieści o nieprawdopodobnych przygodach, przyjaźni, zaufaniu. Dla zaproszenia mnie do tego wspaniałego świata. Dla "Władcy Pierścieni" J.R.R.Tolkiena

Dla van Gogha, jego pasji w spojrzeniu, barwach i kolejnym zawołaniu, że cierpnie ma sens. Dla jego listów, z których cały czas wynotowuje sobie myśli i tytuły. Dla odkrywania dzięki niemu piękna. Po raz kolejny. Dla genialnej "Pasji życia" snutej przez Irvinga Stone'a.  A co najlepsze, to cały czas jest początek.

Dla Sherlocka serialowego, jego skrzypiec, Watsona, spojrzenia, niespodzianek i jednej z pierwszych obsesji popkulturalnych. Również dla czekania całorocznego na wymarzony 1 stycznia. Było warto, naprawdę.

Dla czasem nierównej lecz pięknej, poetyckiej, chwilami wyjętej z Krainy Czarów opowieści o dwójce artystów i poszukiwaniu siebie, czyli dla "Poniedziałkowych dzieci".

Dla nowych fascynacji filmowych. Co ciekawe, nie wszystkie filmy były dobre. Jednak każdy z nich poruszał i na trwałe zapisał się gdzieś głęboko:
 "Benny i Joon"
 "Przerwana lekcja muzyki'
"Czarny łabędź"
 "Dwoje na drodze"
 "Wyspa tajemnic"
"Nic osobistego".

Dla genialnej, dopracowanej literacko, czasem brutalnej, czasem delikatnej, wyrozumiałej opowieści o dorastaniu, które nigdy się nie zakończyło, o potrzebie miłości, o kobiecie, obsesji. Po prostu, "Blondynka" J.C.Oates.

Dla fascynacji książkowych, które przenosiły daleko, do innego świata: 
"Ocean na końcu drogi" N.Gaimana
 "Kafka nad morzem" H. Murakamiego 
"Szklany klosz" S.Plath
 "Farby wodne" L.Ostałowskiej
 "Mistrz i Małgorzata" M.Bułhakowa
 "Harfa traw" T.Capote'a.

Dla Targów Książek w Warszawie, dla Spotkania Lubelskich Blogerów, mniejszych wydarzeń kulturalnych, większych radości i uśmiechów.

Dla możliwości spojrzenia w nowy rok z uśmiechem i daniem sobie nowej szansy. Niech to będzie piękny rok dla Was.
Mery

30 komentarzy:

 1. Fascynująco przebiegłaś przez kulturalny rok. Świetny post.
  Niech Ci ten przyniesie nie mniej wrażeń kulturalnych, o których tak pieknie napiszesz w przyszłym roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. I za miłe słowo i za życzenia. :)

   Usuń
 2. Piękny ten kulturalny rok :) Oby 2014 był jeszcze lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się zastanawiam, czy może być. Ale wierzę, że tak. Szczególnie, gdy patrzę na półki i zapisane na skrawkach papieru nazwiska do sprawdzenia i odkrycia.
   Niech Twój też będzie pełen inspiracji kulturalnych!

   Usuń
 3. Niech ten rok będzie również piękny dla Ciebie :) Nie cierpię podsumowań, dlatego gdy na wielu blogach takowe powstają, świetnie, że istnieje taka Kraina Andersena, gdzie można zobaczyć coś całkowicie odmiennego. Oryginalna forma postu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, nie cierpisz? A ja tak lubię! Ale to zapewne pozostałości po dawnych zamiłowaniach. ;) W każdym razie, czytać co innego, podsumowywać siebie co innego. Łatwiej tylko miłe rzeczy powspominać.

   W ogóle, nie zdążyłam wtedy, więc witam Cię teraz w Krainie, rozgość się, obrazy można potrącać (lecz tylko przypadkiem), książki krytykować (oprócz Muminków Zimowych), czasem nawet herbatką częstują. I od razu dziękuję za tak miłe słowa.

   Usuń
  2. Mam złe wspomnienia związane z podsumowaniami, bo zazwyczaj nie przynoszą mi dumy, a poczucie zmarnowania kolejnego roku. ;)

   Dziękuję za powitanie. :)

   Usuń
  3. Mi zazwyczaj też, chociaż tym razem grzechem by było powiedzieć, że rok był zmarnowany. Był po prostu potrzebny. Tylko na razie nie trzeba wywlekać tego na światło dzienne.

   Usuń
 4. Jaki fajny sposób na podsumowanie. Życzę Ci udanego roku :)
  PS Ty też powinnaś zrobić zdjęcie prezentów, nie ma tak łatwo! :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję, i wzajemnie. Zdjęcie jutro. Na fb. Może być? :)

   Usuń
  2. Może być, moje będzie w niedzielę, bo jutro nie będę miała za dużo czasu. Tylko czy na fb czy na bloga wrzucę to sama nie wiem... Na pewno znajdziesz :D

   Usuń
 5. Że też eM nie wpadła na pomysł, żeby tak podsumować ten rok!

  Rośnij duża, pisz tak wspaniale jak zawsze.

  I eM chce, żeby Mery wiedziała, że nawet jeśli eM nie komentuje, to eM czyta.
  I eM dziękuję za ten rok. Za nastrój który Mery tworzy
  btwemzaczełaoglądaćsherlockaichybaprzepadłamrrtengłos

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech eM taka skromna nie będzie, bo wiadomo, że eM miała fajowe podsumowanie (chociaż dlaczego Kraina lodu doczekała się słowa dopiero w podsumowaniu, no dlaczego nie oddzielny tekst?!).

   Za życzenia dziękuję pięknie, dygając, dyg. Za miłe słowa również, dyg.
   A w ogóle to działa z wzajemnością. No i w tym roku trzeba przypilnować, żeby eM wstawała na czas. ;-)

   jakemzobaczyostatniodcinektoempoprostuoszaleje

   Usuń
 6. Niech to będzie piękny rok również dla Ciebie. Niech dostarcza wzruszeń i zachwytów w książkach i w rzeczywistości. Niech Tolkien wciąż zachwyca - i ja go podziwiam. A Sherlock niech wciąż zaskakuje - coraz bardziej się przekonuję do tego, żeby dać się porwać w jego - ten serialowy - świat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, dziękuję pięknie, Aniołku. :)
   A Sherlock, ja już nie mam siły przekonywać, ja idę się egoistycznie zachwycać i tobie też to polecam z całego serca.

   Usuń
 7. 2013 wspaniale wykorzystał szanse, jakie mu dałaś :)
  Uwielbiam "Muminki" jako całość, ale mam swoje ukochane tomy - "Dolina Muminków w listopadzie" (mój numer jeden), "Opowiadania z Doliny Muminków", "Tatuś Muminka i morze" oraz "Zima Muminków". Smutek u Jansson jest taki... otwierający na nowe. Niekoniecznie miłe, nieraz bolesne, ale wartościowe.
  Życzę Ci, aby 2014 wykorzystał swoje szanse u Ciebie jeszcze wspanialej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że numer jeden mamy identyczny. U mnie dalej też podobnie, chociaż Tatuś Muminka i morze nie wbił mi się w pamięć, jak dwie kolejne przez Ciebie wymienione. Może dlatego, że nie mam jeszcze na półce i wracać tak często nie mogę? :-)
   Dziękuję pięknie i wzajemnie!

   Usuń
 8. "Poniedziałkowe dzieci" muszę w końcu przeczytać, za długo mam już tę książkę w planach ;/

  Piękne podsumowanie roku, nostalgiczne i pełne pasji. I tego Ci życzę w Nowym Roku: byś się zachwycała, czuła pasję i pisała nam swoje magiczne opowieści :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne są, ja polecam z całego serca. Sama czasem wracam do nich, a to przecież najlepsza rekomendacja.

   Dziękuję za życzenia, a Tobie oczywiście tego samego. I gdzieś na samym szczycie nowych perełek filmowych i podróżniczych. Takich, jakie uwielbiasz. :)

   Usuń
 9. Dobry rok Mery, oby przyszły był tylko lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chmureczko, i u Ciebie. Takich fascynacji, jak tegoroczna Greenem (ja tam za nim nie szaleję, ale na Twoją miłość patrzę z uśmiechem), pięknych filmów, cudownych obrazów i trzymających w napięciu kryminałów. :)

   Usuń
 10. Pięknie Ci to wyszło.

  Niech rok 2014 przyniesie Ci jeszcze więcej takich pięknych tekstów na blogu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. I życzę pięknych tekstów w pewnej Szufladzie.

   Usuń
 11. Wspaniałe podsumowanie!
  Sylvia Plath to moja ukochana poetka i każdego roku przenosi mnie daleko, daleko do innego świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako poetka na razie nie znana dla mnie. Będę szukała dalej, chociaż moja biblioteka nie ma niestety jej książek. Może niedługo w antykwariacie się coś trafi?

   Usuń
 12. Żebyś dalej oczywiście pisała dalej najlepsze posty w blogosferze i nie opuszczała Krainy. :) A ja sobie przypomniałem, że miałem przeczytać Muminki... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opuszczać Krainy nie zamierzam, z pisaniem najlepszych postów gorzej, stoję wręcz na straconej pozycji. Ale za to mam Muminki i nie zawaham się polecić po raz kolejny. :p

   Usuń
 13. Z jakim uśmiechem na ustach czytałam o Twoim kulturalnym roku :) Cieszę się, ze zrobiłaś taki oryginalny post :) A jak jeszcze zobaczyłam tak uwielbianego przeze mnie van Gogha... :) ;) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Van Gogh wspaniały jest, prawda? :) A w tym roku jednak jeszcze więcej o van Goghu będzie, niech on sobie nie myśli, że jego czas się skończył.

   Usuń